Machanie główką na nie u 11-miesięcznego dziecka

Witam, moja 11 miesięczna córka macha główką nie, nie, nie bez powodu, dotykając zazwyczaj ucha podczas tej czynności. Czy jest to zachowanie które powinno wzbudzić mój niepokój ? Córka rozwija się prawidłowo i jest radosnym dzieckiem (do momentu jak się nie zdenerwuje, wtedy radość pryska :)). Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam. K.M.

Proszę się upewnić u pediatry że z uchem wszystko ok. Poza tym, to normalne, że dzieci się denerwują. Może swoim zachowaniem naśladuje kogoś z otoczenia?

Szkoda, że nie rozwinęła Pani tematu dotyczącego złej kondycji dziecka.Kręcenie głową przy trzymaniu się za uszko może należeć do rodzaju objawów autostymulacyjnych.Proszę organizować dziecku więcej zabaw ruchowych i można skonsultować z neurologiem.

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Może wizyta u pediatry i otolaryngologa coś wyjaśni. Może dziecko odczuwa jakiś dyskomfort w okolicach ucha. Może to też być zwyczajny nawyk, który z niczym nie musi być powiązany.
Pozdrawiam AM