MR głowy - interpretacja wyników

Mam pytanie, kilka dni temu mojej mamie wykonano MR głowy. Oto treść opisu: (nadmieniam, iż moja mama jest od 12 lat chora na SM). Liczne zróżnicowanej wielkości, częściowo zlewające się ogniska oraz obszary podwyższonego sygnału w obrazach T2 położone w mniejszości w podkorowej i głównie okołkomorowej istocie białej obu półkul mózgu odpowiadają zmianom demielinizacyjnym (przewaga w płatach cieminiowych). Pojedyncze drobne ogniska podwyższonego sygnału T2 także w wyraźnie ścieńczałym ciele modzelowatym. Brak cech ognisk przemawia przeciwko ostremu rzutowi demielinizacji. Wyraźne zaniki korowe w płatach czolowych i skroniowych. Cechy umiarkowanej atrofii móżdżku. Pień mózgu prawidłowy. Półkule móżdżku bez ognisk patologicznych. Układ komorowy nieprzemieszczony, symetryczny. Przymózgowe przestrzenie płynowe poszerzone. Okolica przysadki mózgowej oraz okolica nadsiodłowa prawidłowe. Czy powyższy opis to tylko wynik badania i choroby, na którą mama cierpi, czy pojawiają się jakieś inne niepokojące symptomy związane z tą chorobą? Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź, na którą z niecierpliwością czekam. Tomasz.

Redakcja abcZdrowie

Witam,
Ogniska demelinizacyjne są związane ze stwardnieniem rozsianym. Ogniska demielinizacyjne jednak nie mają cech wskazujących na rzut choroby, co jest dobrą wiadomością. Zaniki korowe mogą mieć związek z wiekiem, nie podał Pan wieku mamy. Zazwyczaj nie są one niczym niepokojącym. Warto również porównać wynik badania z poprzednimi badaniami, aby określić czy pojawiły się nowe zmiany.
Pozdrawiam