Nadwaga: czy mogę ją mieć w wieku 13 lat?

Mam 13 lat i 149 cm wzrostu. Wszyscy mówią, że jestem nieco gruba, ale ja myślę, że jak na swój wiek, to jestem za gruba i nawet coraz bardziej, bo szybko się męczę i ciężko mi się poruszać. Mam teraz duży apetyt na czekoladę.
13 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Niestety nie napisałaś dokładnie swojej masy, biorąc pod uwagę Twój nick, można wnioskować, że Twoja masa ciała może wynosić 55 kg.
W tej sytuacji możliwe jest już obliczenie masy ciała należnej do wieku i wzrostu.
Biorąc pod uwagę siatki centylowe dla dziewcząt polskich, Twój wzrost oraz masa ciała znajdują się w zakresie normy.
Według wskaźnika BMI Twoja masa ciała jest proporcjonalna do wzrostu, prawidłowa, jednakże znajduje się na górnej granicy normy.
W związku z tym wskazana jest lekka redukcja masy ciała. Proponuję ograniczyć cukry proste (słodycze, desery) oraz zadbać o regularną aerobową aktywność fizyczną np bieganie, jazda na rowerze, aerobik, sporty zespołowe poza obowiązkowymi zajęciami wychowania fizycznego.

Redakcja abcZdrowie.pl