Napady złości, płaczu i agresji u 4-latki

Moja 4-letnia córeczka ,bez powodu ma napady złości ,płaczu. W tym czasie nie pozwoli się przytulić , kopie ,bije gdy się zbliżam,nie odpowiada na pytania Rano budzi się zła ,kopie i płacze przeraźliwie . Jest dzieckiem pobudzonym ,gdy nie płacze to stale biega ,śpiewa . Bardzo często nie odpowiada na wołanie .Byłam prywatnie u neurolog ,psychiatry ,psycholog. Metody zalecane przez psycholog nie działają. Od niemowlęcia ciągle płakała ,wyginała się ,gdy ją tuliłam . Ciągle muszę być z zasięgu
KOBIETA, 41 LAT ponad rok temu

Pierwsze objawy autyzmu

Autyzm to dziecięce zaburzenie rozwojowe. Częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na temat autyzmu. Obejrzyj film i dowiedz się, jakie są jego pierwsze objawy.

Jeśli wykluczyła Pani podłoże biologiczne opisywanych problemów, a dziewczynka rozwija się prawidłowo w innych sferach (rozwój psychomotoryczny, rozwój mowy itp), to zastanowiłabym się nad wizytą u psychologa dziecięcego, który specjalizuje się w pracy z dziećmi z zaburzeniami więzi. Trudno napisać coś więcej, bo ilość niezbędnych do analizy informacji jest mocno okrojona. Nie pisze Pani też jakich metod próbowała i które dokładnie okazały się nieskuteczne.
Powodzenia

0

Witam,
Podczas napadów złości radziłabym dać córce czas na uspokojenie się. Po tych słowach może chwilowo nasilić się eksplozja złości. Warto jednak zaznaczyć, że jest to efektem jej zachowania i jak sie uspokoi to wtedy porozmawiacie i przeczekać złość. Pytania "dlaczego bijesz, kopiesz"pozostaną w najlepszym razie bez odpowiedzi o ile nie wzmogą agresji. Dziecko samo do końca nie wie dlaczego Panią bije.
Jak córka się uspokoi proponuję wtedy porozmawiać, istotny jest kontakt wzrokowy z nią. Rozmowa powinna być krótka, ok.1-2 min i zawierać esencję sytuacji. Propozycja:
F-Fakty-biłaś
U-uczucia-było mi smutno, a ty byłaś zła
K-konsekwencje-Nie pobawiłaś się, miałam zły humor
O-oczekiwania - następnym razem zrób... (i tu moze paść pytanie z Pani strony: co zrobisz następnym razem, żeby nie bić?)
Jeśli problem jest bardziej złożony, zachęcam do konsultacji z psychologiem lub psychoterapeutą dziecięcym.
Pozdrawiam
Sylwia Nowak

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty