Napady złości, płaczu i agresji u 4-latki

Moja 4-letnia córeczka ,bez powodu ma napady złości ,płaczu. W tym czasie nie pozwoli się przytulić , kopie ,bije gdy się zbliżam,nie odpowiada na pytania Rano budzi się zła ,kopie i płacze przeraźliwie . Jest dzieckiem pobudzonym ,gdy nie płacze to stale biega ,śpiewa . Bardzo często nie odpowiada na wołanie .Byłam prywatnie u neurolog ,psychiatry ,psycholog. Metody zalecane przez psycholog nie działają. Od niemowlęcia ciągle płakała ,wyginała się ,gdy ją tuliłam . Ciągle muszę być z zasięgu

Jeśli wykluczyła Pani podłoże biologiczne opisywanych problemów, a dziewczynka rozwija się prawidłowo w innych sferach (rozwój psychomotoryczny, rozwój mowy itp), to zastanowiłabym się nad wizytą u psychologa dziecięcego, który specjalizuje się w pracy z dziećmi z zaburzeniami więzi. Trudno napisać coś więcej, bo ilość niezbędnych do analizy informacji jest mocno okrojona. Nie pisze Pani też jakich metod próbowała i które dokładnie okazały się nieskuteczne.
Powodzenia

Witam,
Podczas napadów złości radziłabym dać córce czas na uspokojenie się. Po tych słowach może chwilowo nasilić się eksplozja złości. Warto jednak zaznaczyć, że jest to efektem jej zachowania i jak sie uspokoi to wtedy porozmawiacie i przeczekać złość. Pytania "dlaczego bijesz, kopiesz"pozostaną w najlepszym razie bez odpowiedzi o ile nie wzmogą agresji. Dziecko samo do końca nie wie dlaczego Panią bije.
Jak córka się uspokoi proponuję wtedy porozmawiać, istotny jest kontakt wzrokowy z nią. Rozmowa powinna być krótka, ok.1-2 min i zawierać esencję sytuacji. Propozycja:
F-Fakty-biłaś
U-uczucia-było mi smutno, a ty byłaś zła
K-konsekwencje-Nie pobawiłaś się, miałam zły humor
O-oczekiwania - następnym razem zrób... (i tu moze paść pytanie z Pani strony: co zrobisz następnym razem, żeby nie bić?)
Jeśli problem jest bardziej złożony, zachęcam do konsultacji z psychologiem lub psychoterapeutą dziecięcym.
Pozdrawiam
Sylwia Nowak