Nawrót szczeliny odbytu po operacji

W styczniu 2012 roku miałam leczoną operacyjnie szczelinę.Szybko doszłam do siebie po zabiegu, ale obecnie jest jej nawrót. Czy to możliwe? jestem załamana, znowu ból przy wypróżnianiu itp.Sądziłam że po zabiegu nie będzie nawrotu choroby, co robić??????
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Niestety zdarza się, że nawet po operacyjnym leczeniu szczeliny odbytu dochodzi do jej nawrotu. Powinna się Pani jak najszybciej zgłosić do proktologa, najlepiej tego, który Panią operował, by przeprowadzić badanie kliniczne i wdrożyć leczenie.

Niestety, ale nawroty zdarzają się i to można napisać, że dość często po tego typu zabiegach w tego typu schorzeniu. Trzeba w tej sprawie udać się pilnie do proktologa. Jeśli to ostra szczelina z reguły stosuje się leczenie zachowawcze, jeśli przewlekła operacyjne (ponowny zabieg wznowy lub nowej szczeliny (?)).