Nerwowe i impulsywne zachowanie mamy

Witam moja mama od zawsze była osoba bardzo wybuchową i nerwową zawsze tłumaczyła sie nerwicą | nigdy chyba nie zostało to potwierdzone przez lekarza| jednak ostatnio jest juz coraz gorzej reaguje bardzo impulsywnie na każde niepowodzenie, źle sypia, nie chce nigdzie wychodzić z nikim się widywać , apatyczna zamknięta w sobie .Proszę tłumacze ze czas coś zmienić ze tak nie może żyć, nic nie skutkuje . Jak pomoc takiej osobie, co to może być ,jak przekonać ja do leczenia?
KOBIETA, 54 LAT ponad rok temu

Przywiązywanie wagi do cudzych opinii

Mgr Adam Horak Psycholog
52 poziom zaufania

Pragnienie zmiany i leczenia powinno wypływać z serca osoby, która tego potrzebuje. W linii życia zaburzenia nerwicowe dość często współwystępują z zaburzeniami depresyjnymi i to one potem mogą dominować w późniejszym wieku. Depresja u osób dojrzałych może przebiegać, tak jak Pani to przedstawiła. Mimo najszczerszych chęci nawet dorosłym dzieciom nie udało się doprowadzić do zmiany zachowania rodziców, w co uparcie wierzą nastolatkowie. Jednak ograniczona zgoda na ekspresję złości przez Pani matkę może doprowadzić do poprawy jakości relacji. Świadomość, że młodsze otoczenie jest łagodne i wybaczające dla starszych może zrodzić refleksję nad koniecznością zmiany i leczenia. Najskuteczniejszą formą terapii osób w jesieni życia są leki.

0

Jeśli mama jest w starszym wieku dobrym pomysłem byłaby konsultacja z lekarzem geriatrą i podjęcie diagnostyki.Podjęcie leczenia jednak będzie koniecznym wyjściem z sytuacji. Często pomocne jest jasne i konsekwentne stawianie granic i oddawania odpowiedzialności za zachowanie związane z objawami. W przypadku zagrożenia zdrowia lub życia można wezwać pogotowie lub lekarza psychiatrę (oferującego także wizyty u pacjenta).

0

Witam,

to trudne nie tylko patrzeć jak stan mamy się pogarsza, ale również znosić wybuchy, zwłaszcza jeśli są skierowane na Panią.
Co do możliwości pomocy mamie, to mógłby pomóc psychiatra i/lub ginekolog (okres menopauzy), ew. geriatra (zależy od wieku mamy). Zrozumiałam jednak Panią, że już próbowała Pani namówić mamę na leczenie, jednak ona odmawia.
W takiej sytuacji należy zadbać o siebie. Jeśli mam nie podejmuje leczenia, nie znaczy to, że jest Pani skazana na znoszenie impulsów mamy. Można się zastanowić tez jak w takich sytuacjach się przed nimi bronić.
Wyobrażam sobie, że z jakiegoś jednak powodu Pani z tym ciężko, dlatego Pani przecież tutaj o tym pisze.
Być może więc zajęcie się powodami, dla których odczuwa Pani trudności w relacjach z mamą, byłyby pomocne. Takie tematy podejmuje się w ramach psychoterapii. Na prawdę warto zadbać o siebie- wtedy łatwiej pomagać innym.

pozdrawiam serdecznie
Urszula Sokalska-Goleń
psychoterapeuta
www.gabinetzmian.pl

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty