Nieśmiałość, bierność u 22-letniej osoby

Witam, mam 22 lata. Moje problemy to: - nieśmiałość, bierność, wstydliwość (która już osiągnęła wysoki poziom, np wstydzę się wejść do kuchni, w której ktoś jest) - kończę studia, które mnie nie interesują (wstydziłem się powiedzieć rodzicom o swoich planach i postawić na swoim, niestety często jest tak, że pod wpływem ich opinii diametralnie zmieniam swoje plany - jestem os. religijną i pojawiły się natrętne myśli z tym związane oraz w kierunku ludzi. Jak rozwiązać swoje problemy ?

Witam, z Pana opisu wynika, że nieśmiałość o której Pan pisze powoduje u Pana znaczący dyskomfort i złe samopoczucie. Ponieważ cecha ta stanowi pewna stałą tendencję do reagowania, aby obniżyć jej nasilenie wskazana byłaby praca we wsparciu bardziej obiektywnej osoby. Z tego względu wskazane byłoby, aby spróbował Pan umówić się na wizytę do psychologa lub psychoterapeuty, który podejmie się szerszej diagnozy i ustali plan oddziaływań. To co ważne, to że praca nad taką trudnością jest możliwa i może przynieść satysfakcjonujące Pana rezultaty.
Powodzenia
Agnieszka Nowogrodzka
http://poznacsiebie.pl