Nieswoista flora bakteryjna pochwy a możliwe następstwa

Ostatnie pytanie...Po 13 latach zrobiłam cytologię(mam 45 lat) i okazało się, że mam infekcję pochwy(nieswoista bakteryjna flora pochwy). Poza tym OK. Termin wizyty mam dopiero na 1.10. I teraz- czy to nie za późno? Naczytałam się, że nieleczone infekcje pochwy wywołują raka szyjki macicy i naprawdę zaczęłam się bać. Nie mam jakichś większych objawów, oprócz (czasem) bolesnych gulek (czasem można je wycisnąć jak pryszcza) na małych wargach sromowych parę dni przed okresem (po okresie ustępują).

Aleksander Ropielewski

Infekcje, zwłaszcza przewlekłe sprzyjają rozwojowi raka, jednak jeżeli w wyniku cytologii nie stwierdzono cech dysplazji nabłonka, to nie ma powodu do niepokoju i wystarczy najpewniej jedynie przeleczenie infekcji i kontrolna cytologia po jej wyleczeniu.