Zapytaj lekarza

1 , 0 1 2 , 3 7 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Niskie ciśnienie rozkurczowe

Dzień dobry, Bardzo proszę o pomoc. Co może być przyczyną tak niskiego ciśnienia rozkurczowego: 140x57? Czy jest to związane z jakąś chorobą? Czy to coś poważnego/ Czy powinienem się martwić tak niskim ciśnieniem rozkurczowym? Jakie badania ewentualnie powinienem wykonać, aby to sprawdzić? Do jakiego specjalisty się udać, aby dowiedzieć się czegoś więcej? Wcześniej nie badałem ciśnienia regularnie i nie wiem czy tak niskie ciśnienie rozkurczowe jest po prostu moją urodą, czy może jednak dzieje się coś nie w porządku. Mam już swoje lata i wiem, że należy zadbać o zdrowie. Nie lubię chodzić do lekarzy, ale w tym wieku to już chyba należy się za siebie zabrać. Proszę o informacje na temat niskiego ciśnienia rozkurczowego. Pozdrawiam
MĘŻCZYZNA, 63 LAT ponad rok temu

Nadciśnienie - najczęstsze powikłania

Częstość zachorowania na nadciśnienie tętnicze wzrasta wraz z wiekiem. Przyczyną nadciśnienia u osób młodszych są zazwyczaj inne choroby, podczas gdy u starszych osób, nie jest tak łatwo uchwycić przyczynę. Prof. Dr hab. Zbigniew Gaciong informuje, jakie są najczęstsze przyczyny wystąpienia tej dolegliwości.

Lek. Karol Kaziród-Wolski
81 poziom zaufania

Witam, Na początku należy powiedzieć, że w przypadku przygodnego pomiaru opisana wartość nie musi oznaczać patologii. Jednakże, jeśli jest to stałe ciśnienie, to należy zastanowić się, czy przyczyną nie jest niedomykalność zastawki aortalnej serca.
Opisana różnica ciśnienia skurczowego i rozkurczowego może mieć wiele przyczyn. Aby określić dokładną przyczynę, należy wiedzieć, czy istnieją jakiekolwiek objawy typu szybkiego bicia serca, narastającej duszności czy przewlekłego zmęczenia, a także wykonać ewentualne badania dodatkowe, tzn. badanie echokardiograficzne serca.
Proponuję skonsultować problem z kardiologiem, wskazane jest wykonanie badania echokardiograficznego.
Pozdrawiam serdecznie

Lekarz w trakcie specjalizacji z kardiologii w Świętokrzyskim Centrum Kardiologii.
umów wizytę 0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety