Obsesyjne myślenie o kształcie nosa

Witam, od nastoletnich lat mam obsesje na punkcie kształtu mojego nosa. Ktoś w dzieciństwie kiedyś go skrytykował i od tego zaczeło się obsesyjne przeglądanie w lustrze , gdy tylko nos wydaje mi sie miec wedlug mnie brzydki kształt , wpływa to na moje samopoczucie. Jestem uważana za ładną dziewczynę , i nikt nie zauważa 'defektu 'nosa po za mna. Mam potrzebe dotykania go i upewnania sie w myslach ze wszystko jest z nim ok. CZy mozna to nazwac nerwica natrectw?

Mgr Monika Hibner

Witam,
myślę, że trudno o stawianie diagnozy nerwicy natręctw poprzez opis, który Pani zamieściła. Do tego jest potrzebne spotkanie z psychiatrą i zebranie od Pani szerszego wywiadu. Zawsze też może Pani skonsultować się z psychologiem czy psychoterapeutą i przyjrzeć się co takiego symbolizuje dla Pani wygląd i jakie ma znaczenie opisywana przez Panią część ciała. Pozwoli to na lepsze zrozumienie Pani "obsesji" i złagodzenie lęku, który Pani towarzyszy.
Pozdrawiam,
Monika Hibner

Witam,
jeśli zależy Pani na dokładnej diagnozie najlepiej byłoby udać się do lekarza psychiatry, który zbierze od Pani poszerzony wywiad i dopiero w oparciu o niego postawi stosowne rozpoznanie. Po przeczytaniu Pani pytania, bardziej zastanawia mnie jednak, czy ważna jest dla Pani sama diagnoza, czy też pozbycie się symptomów (tj. nadmierne dotykanie nosa). Myślę, ze warto byłoby spotkać się z psychologiem lub psychoterapeutą, który będzie mógł dokładnie rozpoznać Pani objawy i podjąć pracę, która może pozwolić na doświadczenie przez Panią lepszego samopoczucia w tym obszarze.
Powodzenia
Agnieszka Nowogrodzka
https://poznacsiebie.pl