Oglądanie filmów porno a zachowania seksulane

Czy oglądanie filmow porno ma wpływ na zachowania seksualne? Czy moge przez to wypaczyc sobie mozg?
ponad rok temu

Więcej informacji o mnie: https://www.goldenline.pl/jakub-pyka2/
Pozdrawiam
Jakub Pyka

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
Filmy pornograficzne czy zdjęcia erotyczne na pewno mają wpływ na zachowania seksualne, są elementem, który ułatwia podniecenie seksualne, pobudzają fantazję, przeciwdziałają rutynie w łóżku. Pornografia zatem nie musi być zła, jeśli korzysta z niej osoba dorosła, o ukształtowanej osobowości, w sposób racjonalny. Warto jednak pamiętać, że od pornografii można się uzależnić, stracić kontrolę nad ilością i częstotliwością oglądanych filmów pornograficznych. Młode osoby, które nadużywają pornografii, mogą mieć wypaczone myśli na temat seksu, mogą wpaść w kompleks małego członka albo podchodzić w życiu dorosłym do seksu w sposób zadaniowy, jak do sportu. A seks ma być przecież przede wszystkim dopełnieniem uczucia łączącego dwoje bliskich sobie osób. Więcej na ten temat pod linkami: Czy pornografia jest szkodliwa?, Gdy on ucieka w pornografię, Uzależnienie od pornografii, Czy można uzależnić się od pornografii?
Pozdrawiam!

Mgr Jakub Pyka

Witam,
Oglądanie filmów porno z pewnością nie pozostaje bez wpływy szczególnie na psychikę osób młodych, niedojrzałych niedoświadczonych w sprawach seksu. Powszechne jest, że młodzież oglądająca filmy porno ma zniekształcone pojęcie na temat chociażby wyglądu narządów płciowych, wielkości przeciętnego męskiego członka czy wyglądu naturalnych piersi. Bywa, że doświadczając intymności z partnerem w realnym życiu są zaskoczeni, zdziwieni lub wręcz zdegustowani tym co widzą co nie pozostaje bez wpływu na budowanie relacji.

Mgr Agata Dusza Psycholog, Opole

Filmy pornograficzne mogą być pomocne w urozmaicaniu sobie życia intymnego pary i nie ma niczego złego w ich oglądaniu, jeśli obydwojgu to odpowiada. Natomiast jeśli zastępuje się nimi samo życie seksualne i oglądając je w pojedynkę, masturbuje się, stanowi objaw problemów tej osoby zarówno w życiu seksualnym jak i w relacyjnym. Oznacza to, że ma się trudności w nawiązaniu zdrowej relacji z drugą osoba, w relacji gdzie można rozwijać się i sprawdzać w warstwie seksualnej. Poza tym istniej niebezpieczeństwo nadmiernej idealizacji ciała ludzkiego, po której trudno będzie pogodzić się z rzeczywistością. Tego typu praktyki mogą się też utrwalać stając się uzależnieniem podobnie jak uzależnienie od innych łatwo dostępnych używek. Z takim problemem (uzależnienia) może być już bardzo trudno sobie poradzić. Zatem radzę rozważyć swój stan i zastanowić się czy nie lepiej znaleźć sobie ukochaną osobę, z którą będzie można realizować swoje pragnienia.
Pozdrawiam
Agata Dusza

To zależy od motywacji, skali i relacji z osobami płci przeciwnej w rzeczywistości. Nie jestem też pewna, co oznacza "wypaczyć sobie mózg"? Jeśli pojawiają się jakieś obawy, warto zwrócić się o poradę do specjalisty- np seksuologa.