Plomba amalgamatowa a sinienie zęba

Mam górna prawa piątkę z polomba algmatowa polomba od spodu robi się brązowa i zęby zaczyna siniec i reaguje na ciepło od czasu? Co to oznacza i czy tylko muszę plombe wymienić i czy mogę biała bo słyszałam że po ciemnych plomby chyba nie można białych bo może zęba rozsadzic?

Duże wypełnienie amalgamatowe powoduje zasinienie zęba. Reakcja na ciepło oznacza, że albo warstwa podkładu jest zbyt cienka lub,że jest jakaś nieszczelność. Tak czy owak zmieniłabym wypełnienie na jasne czyli kompozytowe lub na inny rodzaj wypełnienia np.overlay.Pozdrawiam

Witam,
Objawy o których Pani pisze wskazują na rozwijającą się pod wypełnieniem próchnicę.
Konieczne będzie wykonanie zdjęcia RTG w celu sprawdzenia głębokości ubytku i koniecznego leczenia. Nie ma problemu z założeniem wypełnienia w naturalnym , jasnym kolorze po wyjęciu amalgamatu i oczyszczeniu ubytku. Przy dużej utracie tkanek zęba , warto rozważyć wykonanie onlaya porcelanowego lub korony.
Pozdrawiam,
Łukasz Wojszwiłło

Najlepiej udać się do gabinetu stomatologicznego, gdzie lekarz dentysta przeprowadzi niezbędną diagnostykę. Na jej podstawie będzie można przedstawić Pani najlepsze rozwiązania.

Nadwrażliwość na temperaturę, gorące i zimne potrawy oraz napoje także jest typowa dla wypełnień amalgamatowych, gdyż rtęć w nich zawarta dobrze przewodzi ciepło. Bardziej niepokojące jest jednak sinienie, o którym Pani wspomina. Może to być stan zapalny świadczący np. o rozwoju próchnicy. Najlepiej zamienić wypełnienie na nowoczesne, oparte na kompozycie, które jest bardziej szczelne, a na dodatek estetyczne.

Pozdrawiamy,
https://stankowscy.com.pl/
https://www.facebook.com/badzbystry