Podejrzenie autyzmu u 7-letniej córki

Witam.ma7letnia córkę z podejrzeniem autyzmu.od jakiegoś miesiąca jej zachowanie uleglo pogorszeniu(takie miała 1,5roku temu) czyli buja się stojąc i siedząc,zatyka uszy,nie bawi się z rówieśnikami,robi zeza.Do tego czasu była znaczna poprawa te wszystkie symptomy ustaly a ona się bardzo polepszyla a teraz znów to jest;(juz nie mam siły

Być może w życiu dziecka lub w Pani rodzinie, zaszły w tym czasie jakieś szczególne nawet niepozorne zmiany? Sytuacja może dotyczyć wyłącznie tego, co doświadczyła córka - np. w środowisku szkolnym, rówieśniczym? Potrzebny jest głębszy wywiad diagnostyczny.Myślę, że nie tylko córka potrzebuje wsparcia - terapeuty integracji sesnorycznej, ale również Pani, ze względu na przeciążenie opieką, powinna skorzystać z pomocy psychologicznej.

Witam,
w zaburzeniach rozwojowych trudności dziecka mogą mieć różny przebieg i natężenie objawów, ich charakter może się zmieniać w czasie. Ponieważ przez portal internetowy trudno jest zebrać szerszy wywiad odnoszący się do sytuacji, w jakich uczestniczyło dziecko, charakteru jego objawów itp., warto byłoby rozważyć kontakt ze specjalistą. Jak rozumiem Pani córka zostaje pod obserwację neurologa ewentualnie psychiatry czy psychologa. To zwykle są osoby, które najlepiej potrafią rozpoznać trudności dziecka, zrozumieć co mogło na nie wpłynąć, wprowadzić inne metody oddziaływań. Proszę pamiętać, że może też Pani pytać osoby zajmujące się opieką nad Pani córką o wyjaśnienie sposobu funkcjonowania dziecka i doświadczanych przez nie objawów.
Pozdrawiam
Agnieszka Nowogrodzka
http://poznacsiebie.pl

Witam

Jeśli dziecko ma 7 lat to diagnoza powinna być juz postawiona. Nie chodzi tyle o stwierdzenie zaburzenia co o włączenie córki w odpowiednią terapię. Aby unikać trudnych zachowań należy ciągle z dzieckiem pracować.
Osobiście polecam terapię behawioralna, która w szczególności kładzie nacisk na modyfikacje trudnych zachowań.
Doboru terapi powinien dokonać psycholog lub pedagog specjalny prowadzący córkę.

Pozdrawiam
Joanna Gałczynska-Adamiak
www.centrum-logopedyczne.pl