Podwyższone MPV i obniżone PDW

podwyzszone mpv 11,5 i obnizone pdw 15, 1 co to oznacza?

Judyta Samul-Jastrzębska

Witam. MPV oraz PDW to parametry opisujące płytki krwi i należy je zawsze interpretować razem z liczbą płytek krwi (PLT). MPV oznacza średnią objętość płytki, natomiast PDW to wskaźnik anizocytozy płytek krwi czyli ich zróżnicowania pod względem objętości. Wzrost MPV może wskazywać na zwiększone wytwarzanie płytek krwi. Jeżeli tylko wymienione przez Panią parametry nieznacznie odbiegają od normy nie ma to znaczenia klinicznego.
Pozdrawiam

Judyta Samul-Jastrzębska

Witam. MPV oraz PDW to parametry opisujące płytki krwi i zawsze należy je interpretować razem z liczbą płytek krwi (PLT). MPV oznacza średnią objętość płytki, natomiast PDW anizocytozę czyli zróżnicowanie płytek krwi pod względem objętości (charakteryzuje się dużą zmiennością). Wzrost MPV może wskazywać na zwiększone wytwarzanie płytek krwi. Jeżeli tylko podane przez Panią parametry nieznacznie odbiegają od normy, nie ma to znaczenia klinicznego.

Piotr Pilarski

Witam serdecznie,

przedstawione przez Panią wyniki są w granicy normy. Nie ma powodów do obaw.

Pozdrawiam.