Podwyższony puls spoczynkowy i uczucie mocnego bicia serca

Witam! Od jakiegoś czasu trenuję bieganie (około 2 lat). Wczoraj zrobiłem jednak dość intensywny trening na ergometrze wioślarskim (niestety nie wziąłem pulsometru więc nie mierzyłem pracy serca). Po treningu czułem bardzo podwyższony puls spoczynkowy co jest normalne, jednak dziś (po przespanej nocy) nadal mam to uczucie. Czuję też jakby od czasu do czasu lekkie kłucie w okolicy serca. Nigdy nie miałem podobnych problemów, brak nadwagi, raczej bez stresu, regularne posili, godziny snu. Proszę o pomoc z czym może być to związane. Czy powinienem udać się już do specjalisty czy odczekać kilka dni?
ponad rok temu

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Myślę, że na razie nie dzieje się nic ostrego co wymaga natychmiastowej kontroli lekarskiej. Prawidłowy puls to wartość między 60 a 90 uderzeń na minutę.

Często sportowcy lub osoby intensywnie uprawiające sport mogą mieć tachykardię a nawet przerost mięśnia sercowego.

Uważam jednak, że jeżeli uczucie kołatania serca będzie się pojawiać częściej warto przeprowadzić dodatkowe badania tj. EKG, echo serca lub nawet badanie metodą Holtera gdyż możemy mieć do czynienia z arytmią, którą należy kontrolować.

Pozdrawiam!