Problem z zasypianiem i lęki po powrocie z urlopu i zmianie czasu

Witam serdecznie. Kilka dni temu wróciłam z urlopu, z miejsca, gdzie różnica czasu wynosiła 7 godzin. Od powrotu mam problem z zasypianiem- nie śpię do godziny 4/5, a na drugi dzień rano w pracy jestem nieprzytomna. Jak kładę się spać sama już stresuję się tym, że nie czuję zmęczenia i 'nakręcam' się, że pewnie nie zasnę itd.. Mam też przy tym małe lęki, czasami płaczę bez powodu. Dodam, że 2 lata temu byłam kilka razy u psychologa, który pomógł mi zapanować nad lękami bez tabletek.

Dzień dobry!

Tzw. "jet lag" jest kłopotliwy dla większości ludzi. Zazwyczaj objawy mijają w ciągu kilku dni. Zachęcam, aby podeszła Pani do problemu ze spokojem i cierpliwością.

Pomocna jest stopniowa aklimatyzacja w nowej strefie czasowej, stopniowe regulowanie rytmu dobowego, dbanie o swój komfort psychofizyczny i powtarzanie czynności, które uspokajają (np. masaż, kąpiel, książka, muzyka, herbaty ziołowe - dla każdego coś innego) oraz takich, które pobudzają (np. sport, długi spacer, sprzątanie - dla każdego coś innego) - we właściwych momentach dnia.

Warto, aby przypomniała Pani sobie spotkania z psychologiem przed dwoma lata, odświeżyły sobie atmosferę tamtych wizyt, metody, słowa i porady, które były dla Pani pomocne, wydarzenia, w których coraz lepiej radziła Pani sobie z lękiem, sposoby kojenia lęków, które Pani odkryła itp.

Pozdrawiam!

jak symptomy nie mina w ciagu 1-2 tyg, to odpowiedź na portalu niewiele pomoże,polecam konsultacje u DOŚWIADCZONEGO TERAPEUTY.pozdrawiam serdecznie Violetta Ruksza