Problemy z nauką i koncentracją u 16-latki

Witam moja 16 letnia corka od jakiegos czasu ma problemy z nauka mowi ze niepotrafi sie skoncentrowac I nic jej nie wchodzi do glowy( wczesmiej byla zawsze wzorowa uczennica) Jak Moge jej pomoc?

Szanowna Pani,
w pierwszej kolejności warto byłoby wykonać badania i wykluczyć zaburzenia ze strony układu hormonalnego (w szczególności tarczycy). Polecam również treningi Biofeedback, jako bardzo skuteczną metody poprawy pracy procesów poznawczych, a tym samym zwiększenia koncentracji i uwagi.

Problem z koncentracją może wynikać z napięcia i wymagań jakie córka sobie stawia. Często jest tak, że jeżeli jesteśmy w czymś dobrzy (wzorowi) za wszelką cenę chcemy utrzymać taki wynik i boimy się utracić zdobytą pozycję. Lęk przed porażką, pomyłką, może wzmagać poczucie napięcia a tym samym wpływać na proces koncentracji i wykonania zadań. Im gorzej zaczynamy wypadać tym jeszcze bardziej się stresujemy i koło się zamyka.
U tak młodych osób jak Pani córka szczególnie to może mieć miejsce. Wiąże się to czynnikami takimi jak zmiana gimnazjum na liceum, oraz stresem związanym z odpowiedzialnością za czekającą ją przyszłość (matura, wybór studiów).
Radziłabym porozmawiać z córką czy jest coś czego się obawia. Jakie jest jej nastawienie i myśli kiedy zaczyna się uczyć, co ją dekoncentruje. Taka rozmowa może wiele wyjaśnić. Wsparcie w tej sytuacji polegałoby również na tym, aby pokazać jej że może nie być wzorowa i nic złego się nie dzieje.

Pozdrawiam,

Anna Mochnaczewska