Problemy z wystąpieniami publicznymi u 19-latki

Mam 19 lat. W gimnazjum zaczęłam mieć problemy z wystąpieniami publicznymi. Serce kołatało, ciężko było mi mówić. W liceum nie mogłam nawet czegoś przeczytać przed klasą. Robiłam się czerwona, nie mogłam złapać powietrza, ciężko było mi mówić. Mówiłam nauczycielce, że nie mogę czytać. Teraz nawet ciężko mi mówić do większej grupy znajomych. Robi się coraz gorzej. Od pół roku mam mimowolne skurcze mięśni nóg, pośladków. rąk, barków, szyi, brwi. Moja mama ma nerwicę i zastanawiam się, czy też mam

Dzień dobry!

Ludzie różnią się między sobą cechami osobowości, temperamentem, umiejętnościami i predyspozycjami. Jest naturalne, że nie każdy musi być urodzonym mówcą. Wiele osób czuje stres przy wystąpieniach publicznych.

Według Pani opisu, przeżywane objawy wskazują jednak na zaburzenia lękowe, nerwicowe.

Proszę zgłosić się np. do Poradni Zdrowia Psychicznego.

Pozdrawiam!