Problemy z zajściem w ciążę a przyczyny genetyczne

Jestem po badaniach hormonalnych, nasienia meza pozostało hsg.Od ponad roku staramy się o ciąże.Mam pytanie czy jest jakiś czynnik genetyczny który powoduje brak ciązy.Pytam gdyż moja siostra ma zaadoptowane dziecko.Nie chce mi konkretnie powieziec co było przyczyną wspomniała że genetycznie.Dalsze pokolenie z żadnej strony nie miało problemów z uzyskaniem ciązy.Czytałam o endometriozie że może być dziedziczona czy to prawda? na razie nie ma u mnie żadnych przesłanek do tej choroby.

Lek. Tomasz Budlewski

Jeżeli w rodzinie był problem "genetyczny" Proszę powiedzieć o tym lekarzowi ginekologowi. Sądzę, że może być konieczne oznaczenie u Pani kariotypu i lepiej aby siostra powiedziała o co chodziło gdyż skróci to czas działania.

Piotr Pilarski

Tak, w przypadku bezpłodności oznacza się genotyp małżonków. Endometrioza dotyczy kilkunastu procent kobiet. Również tę chorobę należy wziąć pod uwagę w czasie różnicowania. Sugeruję stosować się do zaleceń lekarza.

Pozdrawiam.