Przyczyny przewlekłej choroby nerek u dzieci

1) Czy zazwyczaj przyczyny Przewlekłej Choroby Nerek u dzieci są takie same jak u dorosłych? chodzi mi o krótką odpowiedź, z jakich powodów najczęściej chorują dzieci, czym to się różni w przypadku pacjentów dorosłych. 2) Jeżeli dziecko z porażeniem mózgowo-rdzeniowym również jest chore na Przewlekłą Chorobą Nerek, czy obie te jednostki chorobowe mogą być ze sobą powiązane w jakikolwiek sposób ? Bardzo dziękuje za udzielenie krótkich odpowiedzi.

Witam! Przyczyny powstania przewlekłej choroby nerek u dzieci i dorosłych są inne. U dzieci najczęściej powstają one na podłożu zmian wrodzonych oraz kłębuszkowych zapaleń nerek, u dorosłych najczęściej związane są z cukrzycą i nadciśnieniem. Przewlekła choroba nerek nie ma bezpośredniego związku z mózgowym porażeniem dziecięcym, jednak prawdopodobieństwo powstania obu zwiększa np. wcześniactwo czy niedotlenienie okołoporodowe.