Różne wyniki echokardiografii u 40-latka

Mam różne wyniki badań ECHO serca. Proszę o szczegółowe wyjaśnienie następujących zależności oraz jak interpretować wyniki frakcji wyrzutowej pomiędzy: EF(metoda wizualna) a EF(tech) a EF(cub) Proszę również o informację który z tych w/w parametrów mówi o rzeczywistej frakcji wyrzutowej. Z góry bardzo dziękuję

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, echo serca jest badaniem obarczonym ryzykiem błędu, zwłaszcza w kontekście pomiarów (+/- 10%). Wszystkie metody oceny frakcji wyrzutowej opierają się na wyliczeniach matematycznych i statystycznych, ponieważ fizycznie nie ma możliwości zmierzyć dokładnie objętości komory w skurczu i rozkurczu.
Interpretować badanie echo serca powinien przede wszystkim kardiolog, na podstawie pełnego wyniku badania.