Ryzyko nawrotu trądziku po kuracji izotretynoiną

Proszę o informację o ryzyku nawrotu trądziku po kuracji doustnej Izotretynoiną. Zakładamy, że pacjentka przyjmie całą dawkę, w małych dawkach dobowych (nie przerwie, nie zakończy przedwcześnie jak wielu) i jeszcze przez jakiś czas dawki podtrzymujące. Zakładamy,że wszystko przebiega pomyślnie i wygrała gładką skórę. Jakie jest ryzyko, że problem powróci? I z czym wiążą się nawroty? Z gospodarką hormonalną, żywieniem, genetyką?

Niestety ryzyko nawrotu zawsze istnieje i szczerze mówiąc jest całkiem spore. Trądzik to problem nierozerwalnie zwiąny z dysbiozą i stanem zapalnym jelit. Często towarzyszy u również kandydoza przewodu pokarmowego. Najlepszym rozwiązaniem jest ocena stanu jelit w momencie kiedy po leczeniu izotretynoiną trądzik zacznie powacać. To leczenie objawowe, trzeba szukać przyczyny ! Nowroty więc wiążą się przede wszystkim z zaburzeniami w ekosystemie jelitowym. Niebagatelna jest też rola żywienia - to oczywiste. W trądziku dieta powinna być dobrana indywidualnie.

Niestety, ryzyko nawrotu trądziku istnieje, niezależnie od wieku pacjenta i stosowanej terapii. Oczywiście bardzo ważna jest codzienna, domowa pielęgnacja cery i stosowanie wysokiej ochrony przeciwsłonecznej.