Rudy kolor włosów u mojego syna

W ubiegłym roku moja żona urodziła nam pięknego syna. Zaniepokoił mnie jego rudy kolor włosów - to nie tylko jakieś delikatne odcienie, ale włosy są po prostu rude. W mojej rodzinie jak i ja mamy ciemna karnacje i ciemne czarne włosy, brązowe oczy. Ze strony żony jak sama twierdzi jej babcia miała rudy kolor włosów w co wątpię ponieważ jej rodzeństwo jak i ona sama maja brąz kolor włosów. Żona ma również dwójkę dzieci z poprzedniego małżeństwa, oboje brązowe włosy, nigdzie tu nie widać rudego koloru włosów. Jakie jest prawdopodobieństwo, że tylko mój syn odziedziczył po jej babci rudy kolor włosów a pozostała dwójka dzieci nie. Czy jest to w ogóle możliwe? Nie muszę chyba dodawać dlaczego martwi mnie ten rudy kolor włosów. Staram się nie podejrzewać o nic żony, ale jednak niepokój pozostaje... Skąd rudy kolor włosów? Czy to możliwe? Z góry dziękuję za odpowiedz. Z poważaniem a.k.
MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Rudy kolor włosów jest warunkowany przez geny, które są recesywne względem genów kodujących inne kolory, w szczególności ciemne. Oznacza to, że dziecko aby mieć rude włosy musi otrzymać odpowiednie geny od obojga rodziców. Co więcej można być nieświadomym nosicielem genu rudych włosów, bez żadnego przełożenia na wygląd zewnętrzny. Jeżeli babcia Pana żony miała rude włosy, to oznacza, że na 100% jej córka, czyli Pana teściowa posiada gen rudych włosów, który z prawdopodobieństwem 50% przekazywała swoim dzieciom.

Urodzony syn dowodzi, że ten babciny gen został przekazany Pana żonie i dalej - Waszemu synowi. Jest też pewne, że ojciec dziecka (z treści pytania wnioskuję, że nie jest Pan pewien swojego ojcostwa) również miał ten gen, choć nie musiał być rudy, jak też nikt z jego rodziny nie musiał mieć tego koloru włosów. Mógłby Pan powątpiewać poważnie w swoje ojcostwo w odwrotnej sytuacji, tzn. gdyby oboje z żoną byli Państwo rudzi, a urodzone dziecko miało inny kolor włosów.

Pozdrawiam serdecznie!