Skuteczność pierścienia antykoncepcyjnego

Witam, mam 25 lat, od ponad pół roku stosuję system antykoncepcyjny NuvaRing w trybie 3 tyg. stosowania - tydzień przerwy. Ostatnio, po konsultacji z ginekologiem zdecydowałam się na zastosowanie następnego systemu bez tygodniowej przerwy - pierwszy system założyłam 05.12 o godzinie 20:00, kolejny 26.12, również o 20:00. Niestety, biorąc prysznic 03.01 ok. godziny 21 (czyli po 4 tygodniach i 1 dniu stosowania), wyjęłam system i zapomniałam założyć go ponownie, o czym zorientowałam się dopiero 04.01 (o godzinie 23). Sytuacja ta wydała mi się najbardziej pasująca do opisanego w ulotce zastosowania systemu przez 4 tygodnie: jeśli NuvaRing pozostawał w pochwie dłużej niż 3 tygodnie, ale nie dłużej niż 4 tygodnie, nadal pacjentka jest zabezpieczona przed zajściem w ciążę. Należy usunąć NuvaRing na okres jednego tygodnia, a następnie założyć nowy, w związku z czym nie zakładałam systemu ponownie. Ostatni stosunek miał miejsce 31.12. Czy mam jakieś podstawy do obaw? Dziękuję i pozdrawiam!

Witam serdecznie!
W przypadku nieprawidłowego stosowania preparatów hormonalnych zawsze obowiązuje nas postępowanie ustalone przez producenta. Przytoczone zdanie w pełni oddaje schemat właściwego postępowania. W obecnej sytuacji musi Pani jednak przestrzegać zaleceń i założyć nowy krążek nie później niż w 8 dniu przerwy tj 11.01.2011r. Takie zachowanie pozwoli Pani utrzymać skuteczność na ustalonym przez producenta poziomie. Na ten moment nie widzę podstaw do obaw o ewentualną ciążę.
Pozdrawiam