Czy doszło do owulacji po zmianie krążka?

W 20. dni cyklu wyjęłam krążek PolaRing przed stosunkiem i zapomniałam go potem założyć. Był poza pochwą przez ok. 4 godziny. W ostatnim tygodniu również wyjmowałam krążek na czas stosunku (jednak zawsze zakładałam go ponownie po około godzinie), więc zgodnie z ulotką założyłam nowy system - czym zaczęłam nowy 21-dniowy cykl. Czy w takiej sytuacji mogło dojść do owulacji (mimo założenia nowego krążka po tych 4 godzinach)? Lub czy można było bezpiecznie nie zakładać nowego systemu skoro to był 20. dzień?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

zgodnie z informacjami zawartymi w ulotce systemu dopochwowego PolaRing, kiedy krążek znajduje się w pochwie, uwalnia hormony zapobiegające zapłodnieniu. Krążek PolaRing musi znajdować się w pochwie przez całe 3 tygodnie i nie należy w tym czasie robić żadnych przerw.

System ten nie może znajdować się poza pochwą dłużej niż 3 godziny (w ciągu doby). W przeciwnym razie kobieta może zajść w ciążę z powodu nieprawidłowego stosowania systemu. Skoro w Pani przypadku krążek znajdował się 4 godziny poza pochwą, istniało ryzyko zajścia w ciążę.

Postąpiła Pani prawidłowo zakładając nowy system terapeutyczny. W związku z tym nie powinno dojść do owulacji.

Odpowiedzi na podobne pytania innych użytkowniczek umieszczamy pod następującymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/krazek-wyjety-na-dluzej-niz-3-godziny-co-z-jego-skutecznoscia,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wyjecie-krazka-dopochwowego-w-trzecim-tygodniu,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wyjecie-krazka-na-czas-stosunku.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.