Sposoby na ataki nerwicy

Witam prosze mi powiedziec jak mam sie zachowac w czasie napadu nerwicy uczucie ze sie przewracam nogi i rece z waty szybkie bicie serca jestem w trakcie leczenia ale boje sie wyjsc do sklepu wsiasc do auta itd jak mam postepowac w czasie ataku np. W sklepie czy w kosciele ataki trwaja kilka razy dziennie okolo 15 do 20 minut i pomaga mi tylko xanax ale chcialabym radzic sobie bez tego leku chodze rowniez do psychologa ale i tak nie moge sobie poradzic

Dr Krzysztof Karauda

Najważniejsze kroki służące odzyskaniu zdrowia już Pani podjęła. Ma Pani motywację i korzysta z fachowej pomocy.
W leczeniu napadów nerwicy – lęku panicznego, dominujące są dwa kierunki pracy: pierwszy to redukcja objawów – stanów, które Pani opisała, czyli radzenie sobie z napadami, drugi kierunek: rozpoznanie, co jest źródłem napadów lęku, z jakiego powodu lęk w ogóle się pojawia, przed czym chroni, jakie ma znaczenie w tej chwili życia, co oznacza?

Radzenie sobie z napadami, wskazówki:
- skupienie wzroku na jednym ruchomym punkcie
- napinanie i rozluźnianie mięśni
- regulacja oddechu, stopniowe zwalnianie i pogłębianie oddechu; pomocne jest również oddychanie do papierowej torby, którą warto przy sobie mieć
- pomimo dramatyzmu samego napadu, nie jest on groźny dla zdrowia; wskazuje się, że leczeniu sprzyja postawa akceptacji dolegliwości i rozwijanie świadomości przemijania ataku
- odwrócenie uwagi od ataku na coś innego (wcześniej proszę sporządzić listę takich „odwracaczy”, aby szybciej je uaktywniać) – przy dużym nasileniu możliwe dopiero po chwili, ale również sprzyja szybszemu powrotowi do równowagi
- stosowanie technik relaksacyjnych – psycholog wskaże jakieś i pomoże przećwiczyć je „na sucho”, w gabinecie, aby łatwiej było Pani sięgnąć po coś konkretnego, gdy będzie to potrzebne

Ponieważ zaleceń jest dużo a objawy dolegliwe na początku może być trochę trudno wszystkie je zastosować z pełnym sukcesem. Na cotygodniowych spotkaniach z psychologiem może Pani ćwiczyć każdy z punktów tego planu, aby lepiej przygotować się do skutecznego radzenia z atakami

Uczenie się pomocnych w czasie ataku zachowań wymaga dyscypliny wewnętrznej i wiary w siebie, które może Pani wzmacniać na terapii lub w kontakcie z kimś zaufanym

Ważną kwestią przy atakach paniki jest oddech. Należy wtedy oddychać bardzo powoli, nawet jeżeli nie wydaje się to stosowne czy naturalne. Ważne jest też czy chodzi pani do psychologa czy do psychoterapeuty. Różnica polega na tym, że psycholog może panią zdiagnozować, a terapeuta poprowadzić psychoterapię poprawiającą zaburzone funkcjonowanie.