Stany zapalne przy usuwaniu dolnego zęba

dziś miałam usuwaną dolną 7. korzenie byly gleboko i było trudno. Dentysta powiedzial ze na pewno będzie mnie boleć bo był stan zapalny i boli. Ale jakos po 10 godzinach zaczela leciec dosc obficue krew a teraz w dziurze i na zebach obok zrobila sie z krwi taka galaretowata maź.. Czy mam sie czegos obawiać?

Witam serdecznie,
Rana poekstrakcyjna może krwawić do 48 godzin po zabiegu. Wszystko zależy tutaj od trudności zabiegu, indywidualnych tendencji do gojenia i krzepnięcia oraz stosowania się do zaleceń pozabiegowych.
W przeciągu pierwszych 48 godzin po zabiegu ważne, aby nie drażnić i nie dotykać miejsca po usuniętym zębie. Nie powinno się również płukać intensywnie, aby nie podrażniać skrzepu.
Galaretowata maź najprawdopodobniej jest formującym się skrzepem krwi i o ile nie towarzyszą jej inne dolegliwości, jak np. stan podgorączkowy, ogólne osłabienie, to nie stanowi powodu do niepokoju. W innym wypadku należy się zgłosić do lekarza wykonującego zabieg.
W przypadku wystąpienia stanu zapalnego zostanie najprawdopodobniej przepisany antybiotyk, a w razie niewłaściwego formowania się nowych tkanek, zębodół zostanie odpowiednio oczyszczony i przygotowany do gojenia.

Jeżeli będzie Pani postępowała zgodnie ze wskazówkami lekarza to najgorsze ma Pani już za sobą. Powstały skrzep zabezpieczy ranę po usuniętym zębie. Proszę pamiętać o wizycie kontrolnej.