Test obciążenia glukozą i wskazania do powtórzenia badania w ciąży

Witam! Jestem w ciązy i miałam robiony test obciązenia glukozą 75 g. Na czczo glukozę miałam 85 mg/dl, a po obciązeniu glukozą 75 g po dwóch godzinach miałam 123 mg/dl, lekarz powiedziała że mam podwyższoną glukozę i mam się pilnować i powtórzymy to badanie. Trochę mnie to dziwi nigdy nie miałam problemu z cukrem. Czy konieczne jest powtórzenie tego badania? Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Dzień dobry,

Wynik badania jest prawidłowy, a więc nie ma w tej chwili powodu do niepokoju. Być może Pani doktor chodziło o ponowne wykonanie testu między 24 a 28 tygodniem ciąży. Takie są standardy. Badanie wykonuje się na początku ciąży i powtarza między 24 a 28 tygodniem ciąży.
Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz