Ukąszenia kleszczy - czy choroba może rozwinąć się po kilku latach?

Witam. Mam 32 lata. W swoim życiu miałem 8 kleszczy, ostatniego 7 lat temu. Kleszcza znalazłem w pachwinie tylko dlatego, że poczułem swędzenie (jestem alergikiem). Następnego dnia po usunięciu pojawiła się mała (ok. 4 cm), czerwona plamka, która zniknęła po dniu lub dwóch (dokładnie już nie pamiętam). Od tamtego czasu nie miałem żadnych objawów wskazujących na boreliozę. Nie mam ich także teraz, ale czytając listy osób, u których choroba rozwinęła się po kilkunastu latach, zacząłem się martwić. W związku z powyższym mam pytania. Czy po takim czasie można skutecznie zdiagnozować chorobę? Czy po ewentualnym wykryciu standardowa kuracja antybiotykowa będzie jeszcze skuteczna? Czy przyjmowanie antybiotyków w międzyczasie (zapalenie gardła, zapalenie miazgi zęba itp.) mogło przyczynić się do usunięcia krętków z organizmu? Pozdrawiam.

Lek. Marta Hat

Witam!

Dodatnie wyniki badań serologicznych bez obecności objawów klinicznych typowych dla boreliozy z Lyme nie są wskazaniem do leczenia.
Diagnostyka boreliozy jest możliwa po tak długim okresie, jednakże bez wystąpienia objawów jest bezcelowa.

Rozpoznanie każdej postaci, oprócz rumienia wędrującego, wymaga dwuetapowego protokołu diagnostycznego. Pierwszy etap to wykazanie obecności swoistych przeciwciał IgM lub IgG (w zależności od postaci klinicznej) metodą immunoenzymatyczną, natomiast w drugim etapie, u chorych z wynikami dodatnimi lub wątpliwymi należy dokonać oznaczenia metodą Western-blot.

Późne stadium boreliozy zwykle charakteryzuje obecność przeciwciał klasy IgG. Inne metody diagnostyki laboratoryjnej - badanie bakteriologiczne, hodowla, czy identyfikacja materiału genetycznego Borelii metodą łańcuchowej reakcji polimerazowej mają mniejsze zastosowanie.

Leczenie we wczesnej postaci jest skuteczne w >90% przypadków, natomiast u pozostałych chorych mogą wystąpić późne objawy ze strony układu nerwowego lub kostno-stawowego.
Terapia antybiotykowa w międzyczasie mogła przynieść skutki, jednakże podczas jej stosowania powinien Pan wtedy odczuwać nasilenie dolegliwości związanych z ewentualną obecnością krętków.

Pozdrawiam serdecznie!