Upośledzona funkcja rozkurczowa

Witam! Właśnie wróciłam z badania serca u kardiologa, miałam robione USG z takim wynikiem: LA 2,9 Ao op.2,6 Ivsd 1,0 LVDD 4,5 RVDD 2,0 PWd 1,0 cm Zastawka mitralna: bz; czynnościowo: mała niedomykalność; Zastawka aortalna: bz; czynnościowo: sprawna; Zastawka trójdzielna: bz; czynnościowo: sprawna; Funkcja rozkurczowa LV: upośledzona; Kurczliwość LV: dobra. Na moje pytanie (mam 56 lat) jak z moim sercem, Pani Doktor powiedziała - w porządku. Niepokoi mnie jednak to upośledzenie (nie ma wysokiego ciśnienia). Czy mam się niepokoić?

Witam!
Wynik badania ECHO serca nie sugeruje istotnych nieprawidłowości. Co prawda stwierdzono upośledzenie funkcji rozkurczowej lewej komory i mała niedomykalność, ale przy braku istotnych klinicznie cech niewydolności krążenia nie powinno stanowić to istotnego zaburzenia. Do zaburzeń funkcji rozkurczowej lewej komory może prowadzić: nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, wady zastawkowe, kardiomiopatia zastoinowa i inne. Istotne wady zastawkowe i kardiomiopatię zastoinową wykluczyło badanie ECHO. Kwestia nadciśnienia tętniczego może obejmować zarówno skoki ciśnienia, jak i źle leczone (nieosiąganie właściwych wartości czyli najlepiej około 120/80 mm Hg). Choroba niedokrwienna polega na miażdżycowym zwężeniu tętnic wieńcowych i zazwyczaj przebiega z typowymi dolegliwościami w postaci bólu zamostkowego po wykonaniu wysiłku fizycznego. W celu oceny prawdopodobieństwa zmian miażdżycowych warto wykonać lipidogram. Podsumowując, opisane odchylenia można spotkać u praktycznie zdrowych ludzi. Wydaje się, że jeśli nie ma objawów sugerujących niewydolność krążenia to nie ma powodów do niepokoju. Pozdrawiam serdecznie!