Usunięcie stymulatora serca

Witam, mam 19 lat i wszczepiony stymulator serca od 4 lat. Chciałabym się dowiedzieć czy jest możliwość, aby go usunąć. Badania wskazują, że zużyte jest nie całe 1% baterii, więc uważam, że jest on dla mnie zbędny. Planuję studia połączone z wysiłkiem fizycznym i niestety stymulator mi w tym przeszkadza. Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam.

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Technicznie usunięcie stymulatora jak najbardziej jest możliwe. W Pani przypadku bardziej istotne jest jednak rozważenie względów medycznych i potencjalnych niebezpieczeństw z tym związanych. W celu ewentualnej kwalifikacji do zabiegu proszę skonsultować się ze specjalistą kardiologiem z ośrodka, który zajmuje się problematyką stymulatorów.