W jaki sposób wpłynąć na zmianę zachowania u siostry?

Moja siostra jest specjalistką resocjalizacji, trenerką sztuk walki. Problem w jej ogromnym rygoryzmie, który stosuje także wobec członków rodziny. Wymierza nam kary ("konsekwencje") niewspółmierne do winy, karze dwa razy za to samo, w swoich postanowieniach jest nieprawdopodobnie konsekwentna, bez grama elastyczności. Pozwala sobie na takie zachowania zwłaszcza wobec osób, które są "niżej w hierarchii" (rodziców nie karze,mnie tak). Nie można jej nic zrobić, bo jest "specjalistką, pedagogiem".

Witam,

empatia jest zdolnością odczuwania stanów psychicznych innych ludzi, jest możliwością spojrzenia z perspektywy innych osób. umożliwia zrozumienie zachowań i uczuć drugiej osoby. Zachowanie siostry jest bardzo techniczne bez współodczuwania. Mogłaby Pani porozmawiać z siostrą o tym, co Pani czuje; strach, smutek, wstręt, pogarda, złość, radość, zaskoczenie - to są emocje podstawowe, które odczuwamy adekwatnie do kontekstu i treści myślowej. Mogłaby Pani zapytać siostry, czy uczucia innych osób są dla niej ważne, w związku z wykształceniem i nie tylko.

Pozdrawiam serdecznie

Dzień Dobry Pani,

Zachęcałabym Panią do zadbania przede wszystkim o siebie, to znaczy nauczenia się, by w sposób asertywny i konstruktywny zadbać o swoje potrzeby, nie godząc się na to, co Pani nie odpowiada...(praktyczny warsztat asertywności).

By nauczyła się Pani, tak przeprowadzić taką rozmowę z Pani Siostrą, by z kolei Siostra nauczyła się brać pod uwagę Pani potrzeby.

Życzę Pani skutecznego zadbania o siebie,
Irena Mielnik-Madej