W którym dniu cyklu należy zrobić badania FSH, LH, estradiolu, prolaktyny, progesteronu, ferrytyny, witaminy B12 i D3?

Witam. Chciałabym uzyskać informację, w którym dniu cyklu należy zrobić następujące badania: FSH,LH,ESTRADIOL, PROLAKTYNE,PROGESTERON, FERRYTYNĘ, WIT. B12, WIT. D3? Chciałabym również dowiedzieć się, czy D 25-(OH)D to jest wit. D3? Oraz czy badanie prolaktyny bez obiążenia po mtc, czy taki wynik nic nie wnosi do diagnostyki? Chcę zrobić te badania, aby sprawdzić gospodarkę hormonalną przed ciażą. Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam Gabriela

Lek. Tomasz Budlewski

Proponuję wykonać badania 2-3 dni po zakończeniu krwawienia miesiączkowego. Co do D 25-(OH)D jest główny metabolit witaminy D, oznaczany w zaburzeniach gospodarki wapniowo- foforanowej. Natomiast prolaktynę oznacza się najpierw samodzielnie aby zobaczyć jaki jest jej poziom, a dopiero następnie decyduje się ewentualnie na wykonanie próby z mtc.