W lewej piersi wyczułam guzka. Co to może być?

Pomóżcie mi. Mam 14 lat. W rodzinie nikt nie miał raka piersi. W lewej piersi wyczułam guzka. Co to może być? Myślę, że mam ich trzy;(.

Redakcja abcZdrowie

Witamy!
Niestety na podstawie samego ogólnego opisu trudno powiedzieć cokolwiek o potencjalnej przyczynie opisanych zmian. Jednakże każda zmiana guzowata wykryta w samobadaniu piersi wymaga ponownego zbadania przez lekarza i ewentualnego wykonania badania USG.
W tak młodym wieku najczęściej występującymi zmianami są zmiany łagodne lub zmiany tkanki gruczołowej piersi. Rak piersi przed 20. rokiem życia występuje bardzo rzadko, jest natomiast typowy dla kobiet po 40. roku życia.
Proponuję skonsultować problem z ginekologiem lub lekarzem rodzinnym.

Redakcja abcZdrowie.pl