Wahania wagi a picie mleka

Witam, ostatnio borykam się z problem z wagą. Kiedyś nie mialam takiego problemu. Zastanawiam się czy przyczyną wyższej wagi może być spożywanie mleka?? Kiedyś nie piłam w ogóle mleka i moja waga była niska, teraz piję dużo mleka - np. na sniadanie płatki owsiane z mlekiem. Proszę o pomoc
KOBIETA ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Sam fakt spożywania mleka nie jest przyczyną wzrostu masy ciała, chyba że dzienna podaż energii przekracza zalecaną, a spożywane mleko ma wysoką zawartość tłuszczu.
Z reguły zaleca się spożycie mleka o zwartości 1,5% tłuszczu. Jego nadmiar w diecie (w przypadku tłuszczów zwierzęcych) jest bowiem niewskazany. Jednocześnie nie należy sięgać po mleka 0 i 0,5% ponieważ niewielka ilość tłuszczu jest niezbędna dla prawidłowego wchłaniania witamin rozpuszczalnych w nim (A,D,E,K)

Uważam, że samo spożywanie mleka nie powinno być problemem, jeśli spożywa je Pani w ilości opisanej np. codziennie mleko do owsianki. Mleko jest produktem zalecanym jeśli nie ma Pani problemów z nietolerancją laktozy lub alergią. Problem z wagą może wynikać z błędów żywieniowych. W tym przypadku trzeba zaanalizować Pani sposób odżywiania, aby dowiedzieć się co jest przyczyną wahania wagi.