Wewnętrzny niepokój i schizofrenia

To mój niepokój wewnętrzny powoduje, że ciągle popełniam jakieś gafy: powiem coś w nieodpowiedniej chwili. potknę się, obleję się kawą. Cały czas jest we mnie poczucie winy za to, jaka jestem! Jestem chora na shizofrenię paranoidalną i to ja według mnie doprowadziłam się do tej choroby, przejmując się błędami popełnianymi w pracy! A było ich wiele! Wszystko z braku asertywności! Pracowałam jako recepcjonistka. Do tej pracy już nie wrócę!

Mając diagnozę schizofrenii paranoidalnej powinna Pani podążać za zaleceniami lekarza prowadzącego. W wypadku tego zaburzenia niezbędne jest podjęcie farmakoterapii oraz psychoterapii, które pozwolą uzyskać spokój w opisanych przez Panią sytuacjach, a także - w wypadku oddziaływań psychoterapeutycznych - pozwolą się Pani nauczyć racjonalnego reagowania, pozbawionego lęku, w sytuacjach społecznych. Pozdrawiam.

Wato podjąć psychoterapię. Opisane przez Panią trudności- oprócz choroby- mogą mieć tez źródła w zaniżonej samoocenie, poczuciu bezpieczeństwa i wartości. Wspólna praca z psychoterapeuta pomoże Pani odbudować obraz i wiarę w siebie, a tym samym ułatwi powrót do funkcjonowania i relacji społecznych.

Dzień dobry, jeżeli pani choroba została zdiagnozowana przez lekarza psychiatrę zachęcam do wypełniania jego zaleceń. Jednocześnie warto skorzystać ze wsparcia psychoterapeutycznego - oddziały dzienne szpitali oferują tego typu wsparcie. Pozdrawiam.