Wprowadzanie stałych produktów po chirurgicznej ekstrakcji ósemki

Przedwczoraj mialam chirurgicznie usunieta ósemke, teraz duzo odpoczywam, jem same płynne rzeczy, kiedy mogę zacząć wprowadzać bardziej stałe produkty, jak np. jajecznice, makaron, ziemniaki? Troszkę znudziły mi się papki i jogurty... i marzę o normalnym jedzeniu :) Mam do płukania rumianek i szałwie. Jak czesto mam płukać tym jamę ustną? Jak sobie radzić z myciem zebów? Słyszalam, ze lepiej nie płukać wodą po myciu, tylko wypluć pastę. Prosze Panstwa o porady.

Lek. dent. Bogdan Jaremczuk

pacjenci w moim gabinecie otrzymują następujące zalecenia:

Ogólne zalecenia dla pacjenta po zabiegu ekstrakcji/usunięcia zęba
Przez pół godziny po zabiegu należy zagryzać gazik w celu zatrzymania krwawienia. Jeśli po upływie tego czasu krwawienie się utrzymuje, konieczna jest wizyta u lekarza.
W przypadku wystąpienia dolegliwości bólowych po ustąpieniu znieczulenia dozwolone jest zażycie środków przeciwbólowych (z wyłączeniem leków zawierających kwas acetylosalicylowy, np. aspiryny - powodują przedłużone krwawienie).
Przez 3 godziny po ekstrakcji nie wolno ani jeść, ani pić.
Należy nie palić przez co najmniej dobę.
Przez resztę dnia należy zastosować dietę miękką. Unikamy mycia zębów i płukania jamy ustnej. Niewskazane jest również ogrzewanie okolicy usuniętego zęba, można zastosować zimne okłady (zwłaszcza w przypadku obrzęku).
Przez przynajmniej 24 godziny po ekstrakcji należy unikać nadmiernej ekspozycji na słońce (nie korzystamy w tym czasie również z solarium), picia napojów przez słomkę, picia napojów gazowanych, gorących i zawierających alkohol.
Niewskazane jest również wydmuchiwanie nosa i spluwanie. W tym czasie Pacjent powinien zrezygnować z uprawiania sportu, wykonywania pracy fizycznej i korzystania z sauny.
Jeśli po zabiegu zostały przepisane leki, należy je stosować zgodnie ze wskazaniami lekarza.
W przypadku założenia szwów należy zgłosić się po tygodniu celem ich usunięcia.
UWAGA:
Przestrzeganie powyższych zaleceń minimalizuje wystąpienie powikłań po zabiegu takich jak tzw. suchy zębodół objawiający się przedłużającym się bólem w okolicy usuniętego zęba. Wszelkie niepokojące objawy wymagają konsultacji lekarskiej.

myślę że rozwiązało to Pani problemy
pozdrawiam
lek., lek.stom. Bogdan Jaremczuk

Po 3 dniach od ekstrakcji ( chyba, że lekarz przeprowadzający zabieg zalecił inaczej ) może Pani spożywać wszystkie pokarmy. Płukanie ust również jest możliwe - jednak lepiej to robić na zasadzie "przelewania" z jednej strony na drugą. Co do częstotliwości - w zależności od stanu miejscowego i Pani czasowych możliwości 3-4 razy dziennie. Myć zęby powinna Pani normalnie - delikatnie w okolicy usuwanej ósemki.
Jeśli ma Pani wątpliwości zawsze może Pani skontaktować się z lekarzem przeprowadzającym zabieg - na pewno odpowie na wszystkie Pani pytania.