Wynik badania obrazowego mózgu a SM

Bardzo proszę o interpretację wyniku: W obrazach T1 żal po podaniu środka kont.W istocie białej mózgowia widoczna jest obecność około 10-ciu rozsianych,bezodczynowych drobnych ognisk hiperintensywnych w obrazach FILAR o niejednoznacznym charakterze demielinizacyjnym lub naczyniopochodnym-niedokrwiennym małych tętniczego mózgowych-decyduje przebieg kliniczny,stan neurologiczne i kontrolne badanie MR z kontrastem Mam pytanie czy to może byc SM.

Piotr Jurczyk

Witam. Zgodnie z opisem radiologicznym, najważniejsze jest zestawienie obrazu MR z objawami klinicznymi - czy sugerują one chorobę, czy nie. Prowadzący neurolog zadecyduje, czy Pana stan pozwala na wykonanie kontroli MR np. za 3 miesiące, czy wymaga skierowania do szpitala w celu wykonania dodatkowych badań, a w przypadku SM to badanie wzrokowych potencjałów wywołanych oraz płynu mózgowo-rdzeniowego. Jednocześnie zwracamy uwagę, że znalezione ogniska mogą być wynikiem demielinizacji SM-owej, pozapalnej, albo być skutkiem choroby naczyń (czy ma Pan czynniki ryzyka choroby naczyniowej - nadciśnienie, cukrzycę, palenie papierosów itd.?). Polecam przedyskutowanie sprawy z lekarzem, który ma Pana pełny obraz. Pozdrawiam.