Wyniki badania poziomu prolaktyny u 25-latki a gruczolak

Dobry wieczór, mam pytanie odnośnie moich wyników badan, chodzi tu o poziom prolaktyny. Jako, że moj ginekolog mial podstawy by zlecic to badanie, wykonalam je, ponizej wyniki: Prolaktyna 28 ng/ml nastepnie zrobilam badanie ponownie; przed obciążeniem: 35,0 ng/ml po obciążeniu(60' po obciążeniu MCP 1 tabl. ) 242,1 ng/ml Jak nalezy interpretowac te wyniki? Czy mozna wykluczyc gruczolaka przysadki, czy zasadnym jest wykonanie MRI?

Aleksander Ropielewski

Taki wynik sugeruję hiperprolaktynemię czynnościową i w takim wypadku stosuje się leki dopaminergiczne. Wykonanie MRI jest również celowe, ponieważ pozwoli jednoznacznie wykluczyć gruczolaka przysadki.