Wyniki tarczycowe 12-letniego dziecka

Witam. Potrzebuję pilnej oceny wyników dziecka.Problem jest w ty że dziecko je a nic nie przybiera na wadze. Ma 12 lat i waży 27,500kg. Zasugerowano nam zrobienie wyników tarczycowych a niestety nie ma u nas w mieście endokrynologa dziecięcego. Tsh 5,23, ft4 15,73, ATG<10, ATPO<12,6, wit d3 15,20. Chciałabym tylko wiedzieć na co mogą wskazywać takie wyniki. Bardzo dziękuję Agnieszka

Witam Panią,

Wynik TSH jak na 12 letnie dziecko jest za wysoki, warto również oznaczyć stezenie FT3 i wykonac dziecku usg tarczycy. Powinna Pani również suplementować dziecku witaminę D 3 - w dawkach:

od 1. roku życia do 18 lat - 600-1000 IU/dobę (15,0-25,0 µg/dobę)

Dawka zależy od masy ciała. Suplementację należy stosować w miesiącach wrzesień - kwiecień lub przez cały rok, jeśli w miesiącach letnich nie można zapewnić wystarczającej syntezy skórnej witaminy D. W przypadku Pani Dziecka stężenie wit D powinno wynosić min. 20 ng/ml.Warto również zadbać o właściwie zbilansowaną dietę dla Dziecka.
Proszę na wszelki wypadek udać się z dzieckiem do endokrynologa dla dorosłych, aby dokładnie zbadał dziecko. W programie specjalizacji z endokrynologii jest również endokrynologia dziecięca.

Pozdrawiam serdecznie.

dr n. med. Marek Derkacz