Wyrównanie lordozy lędźwiowej i zwężenie asymetryczne od tyłu przestrzeni międzykręgowej

22 lata(kobieta).Opis rtg:"Wyrównanie lordozy lędźwiowej.Zwężenie asymetryczne od tyłu przestrzeni międzykręgowej na wys. L5-S1 z obecnością wtórnych zmian zwyrodnieniowych na tylnych krawędziach w/w trzonów w postaci osteofitów i sklerotyzacji płytek granicznych.W pozostałych elementach ruchowych ogólne początkowe zmiany typu spoondylosis def. z nasileniem zmian zwyrodnieniowych w stawach międzykręgowych dolnego odcinka kr. L-s. Co to oznacza?Czy da się to jakoś wyleczyć?
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Opis badania wskazuję na współistnienie choroby zwyrodnieniowej oraz zmian wynikających z zapalenia ścięgien. Nieprawidłowości te mogą powodować dolegliwości bólowe i wykluczenie z normalnego życia na długie tygodnie.Oczywiście ten stan trzeba skonsultować z lekarzem. Być może konieczny będzie zabieg w przypadku zmian zwyrodnieniowych. Często przydatna może okazać się także rehabilitacja.