Wysiłek fizyczny po histerektomii całkowitej z przydatkami

Jak długo po histerektomii całkowitej z przydatkami, wykonanej drogą brzuszną ( cięcie kosmetyczne ) trzeba prowadzić oszczędzający tryb życia? Przed operacją woziłam na wózku inwalidzkim ważącego 66 kg męża, wstawiałam także wózek razem z nim do niskopodłogowego tramwaju, czy autobusu. Mam 66 lat, 150 cm wzrostu, ważę ok. 48 kg. Czy będę mogła jeszcze to robić?

Dr n. med. Wojciech Kawiorski

Szanowna Pani,
Po takim zabiegu (nie podała Pani daty zabiegu - nie wiem jak długi jest Pani okres rekonwalescencji). Uważam, iż po takim zabiegu, powinna Pani się oszczędzać - nie powinna Pani podnosić takich ciężarów.
Pozdrawiam, Wojciech Kawiorski

Oszczędzający tryb życia jaki został zalecony wynika z istnienia rany powłok jamy brzusznej i zapobieżenia powstaniu przepukliny brzusznej w bliźnie operacyjnej. Z tego wynika zakaz przede wszystkim dźwigania = napinania powłok brzucha. Pomocne będzie także noszenie pasa przepuklinowego brzusznego. Gojenie powięzi trwa kilka miesięcy stąd zalecenie nie dźwigania przez te minimum 3 miesiące.