Wzmożony rysunek zrębu płuc i zrosty przeponowo-opłucnowe w wyniku RTG

Rozpoznanie Nieprawidłowe wyniki badań obrazowych płuc: w rtg opisano wzmożony rysunek zrębu płuc, pasmowate zmiany za sylwetka serca po stronie lewej, nadprzeponowo po stronie lewej pasmowate zagęszczenia mogące odpowiadać zmianie niedodmowej, zrosty przeponowo-płucnowe na przedniej pow. klatki piersiowej. Pacjentka lat 70. Co to znaczy?????
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Opis badania wskazuje na liczne zmiany, które mogą wpływać negatywnie na wymianę gazową w płucach. Prawdopodobnie są to zmiany w części pozapalne powodujące zwłóknienia miąższu płucnego. Opisywana jest także niedodma. Niedodma płuc to bezpowietrzność tkanki płucnej będącym skutkiem obecności płynu w jamie opłucnowej lub innej zmiany uciskającej na miąższ płucny. Rokowanie zależy jednak od stanu klinicznego pacjenta. Często u osób starszych organizm jest dobrze zaabaptowany do niekorzystnych warunków.