Z czego mogą wynikać takie dolegliwości u 36-latki?

Witam, Mam 36 lat. Od dziecka mam przerośnięte migdałki, tzw. "całujące się" migdały. Ostatnio od dłuższego czasu miałam dużo stresu w pracy, któregoś dnia około 4-5 dni temu obudziłam się z jeszcze bardziej powiększonymi i nabrzmiałymi migdałami (brak jakiejkolwiek bolesności czy bólu gardła), po płukaniu ich środkami typu Tactisept oraz ssaniu tabletek na gardło na koniec dnia wróciły do swojej formy. Przedwczoraj natomiast zaczął mnie boleć węzeł chłonny pod żuchwą. Pulsował w nocy, obecnie jest bolesny przy większym uciskaniu, czy może to mieć związek z sobą? czy może to być powiązane w jakiś sposób? i czy stres mógł wywołać taką reakcję organizmu? Z góry dziękuje za odpowiedź.

Stres i zmęczenie mogły przełożyć się na osłabienie odporności i rozwój infekcji. Proszę zgłosić się do lekarza POZ lub laryngologa, należy ocenić, czy opisane objawy nie wynikają z zakażenia bakteryjnego i czy należy rozpocząć leczenie antybiotykiem. Nawracający problem może sugerować podłoże alergiczne.