Zastój moczu w lewej nerce a scyntygrafia u 4-miesięcznego dziecka

Witam, u syna zdiagnozowano zastój moczu w lewej nerce(4 m-ce),poszerzenie UKM 20x7,5mm.Nefrolog skierował nas na badanie UCM oraz scyntografię.Mam pytanie,czy scyntografia jest badaniem bezpiecznym dla takiego malucha?W RCO w Bydgoszczy,gdzie ma być przeprowadzone badanie,uprzedzono nas,że nie wykonywano jeszcze badania na tak małym dziecku.Stąd moje obawy.Czy urządzenie do scynt.przypomina usg,czy bardziej kapsułę,w której syn musiałby leżeć(coś a'la tomograf)?Czy jest ryzyko powikłań?

Magdalena StusiĹska

Każde badanie które wykonuje się u dziecka jest obarczone ryzykiem powikłań. jeżeli jednak nefrolog zlecił takie badanie, widocznie jest ono konieczne. Jeśli ma pani wątpliwości proszę zapytać o wszystko lekarza prowadzącego dziecko.