Zastosowanie Clotrimazolum i Gynalgin w ciąży

Jestem w ciazy 1 tydz prawdopodobnie stosowalam raz clotrimazolum i gynalgin jednorazowo na raz dwa leki bo takie zalecenie dr ale wiem teraz o ciazy co w takim razie czy moge uteacic dziecko jesli raz stosowalam przerwac branie lekow to nic sie nie stanie w grudniu miakam cytologie ktora wyjazala infekcje wczoraj wzielam te leki dzis wiem ze jestem w ciazy czytalam ze sa bardzo grozne czy moge urodzic chore dziecko

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, stosowane leki nie mają udowodnionego działania szkodliwego na płód, ale dla bezpieczeństwa powinny zostać odstawione w czasie ciąży. Były stosowane jednokrotnie, więc ryzyko narażenia i wystąpienia wad zarodka jest minimalne. Jeżeli objawy infekcji będą nawracać to należy skontaktować się z ginekologiem.