Zażywam lek przeciwpadaczkowy, a mogę być w ciąży

Zażywam n*** retard 300 w dawce 800 mg na dobę i ch*** 30 mg, jestem bowiem leczona w kierunku choroby afektywnej dwubiegunowej, niedawno przebyłam ostry epizod choroby. Tak się składa, że mam poważne powody, by podejrzewać, że jestem w ciąży, i nie wiem co robić, panicznie boję się odstawienia leków.

Czy taki zestaw leków faktycznie może zaszkodzić płodowi, a jeżeli tak to w jaki sposób? Widziałam kobiety w ciąży, które zażywały o wiele cięższe lek, ale ze względu na chorobę musiały. Jestem zmieszana, jeżeli odstawię leki, to może się to skończyć kolejną hospitalizacją.

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Nie rozumiem, co oznacza określenie "cięższe" leki i na jakiej podstawie jest takie porównanie. Jeżeli chodzi o leki, które Pani przyjmuje: ch*** jest przeciwwskazany w ciąży, natomiast n***  może być stosowany w ciąży, jeżeli jego odstawienie wiąże się z większym niebezpieczeństwem niż korzyścią, ale należy określić stężenie tego leku we krwi - sama dawka dobowa to za mało by powiedzieć, czy nie jest odpowiednia.

Dlatego - w pierwszej kolejności należy upewnić się, czy rzeczywiście jest Pani w ciąży - należy wykonać test ciążowy, a najlepiej oznaczyć beta-hcg w surowicy krwi i skontaktować się z ginekologiem. Jeżeli ciąża zostanie potwierdzona, proszę jak najszybciej udać się do Pani lekarza by zmodyfikował leczenie przeciwdepresyjne odpowiednio do ciąży.  Na pewno nie powinna Pani sama, na własną rękę odstawiać leków! Lekarz prowadzący będzie działał w ten sposób by zarówno zdrowie dziecka jak i  Pani było jak najmniej zagrożone.

Przyjmowanie leków przeciwwskazanych w ciąży może skończyć się poronieniem, wadami wrodzonymi, bądź nieprawidłowym przebiegiem ciąży.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!