Zmiana nawyków żywieniowych u kobiety w ciąży

Jak zmienić nawyki żywieniowe podczas ciąży aby było to najzdrowsze? Aktualnie mam standardowe: jem polską kuchnię, czasem pizzę, nie piję napojow gazowanych. Lubię słodycze.
ponad rok temu

Witam,
kobieta w ciąży powinna zadbać o swoją dietę by dziecko, które nosi w łonie otrzymało jak najlepsze składniki. Zdrowa dieta w ciąży zakłada spożywanie jak najmniej przetworzonych, naturalnych produktów i nie odbiega co do jakości od zdrowej diety ogólnie. Wśród produktów, z których warto komponować zdrowe posiłki znajdziemy: mąkę z pełnego przemiału oraz produkty z niej wyrabiane [pieczywo, makarony...];kasze i ryż; dużo warzyw; owoce; nabiał; chude mięso, ryby oraz zdrowe tłuszcze.
Ponad połowę jadłospisu powinny stanowić produkty zawierające węglowodany czyli pieczywo, kasze, makarony, warzywa i owoce.
Zmiany nawyków jak zawsze należy dokonywać małymi kroczkami. Jeśli lubi Pani słodycze, może warto sięgać po te domowej roboty. Piekąc ciastka można część mąki zamienić w przepisie na np.mąkę razową orkiszową ; biały rafinowany cukier zamienić na trzcinowy nierafinowany itd.
W polskiej kuchni warto zrezygnować z panierek na rzecz mięs pieczonych, zwiększyć udział warzyw na talerzu. Jedzenie czasem pizzy nie jest problemem jeśli jest ona świeżo przyrządzona nie zaś odgrzewana z mrożonki.
Proszę krok po kroku zmieniać nawyki na lepsze zgodne ze standardami dla osób zdrowych, pamiętając o jakości posiłków. W okresie ciąży przede wszystkim liczy się jakość, ilość to kwestia zmienna podczas całego okresu ciąży i uzależniona od trymestru.
Pozdrawiam