10-miesięczne dziecko nie wskazuje palcem

Witam,

mam obawy o rozwój mojego 10-miesięcznego synka, tzn. nie wskazuje palcem czego chce, jest dość pobudliwy, mało gaworzy, mówi czasami ma-ma, często ba-ba, pa-pa, ale więcej krzyczy piszczy i śpiewa. Lubi się przytulać, leżeć na brzuszku mamy, czy taty, ale co najbardziej mnie niepokoi, to to, że ma mały kontakt wzrokowy z nami rodzicami. Nie potrafi się skupić na naszych twarzach, tzn. jak coś do niego mówimy patrzy wszędzie, ale nie na nas. Nie wiem czy w tym wieku to jeszcze normalne, no chyba, że mu śpiewam i tulę do siebie, to wtedy patrzy i się śmieje w niebogłosy. Po prostu jest to dla niego zabawne. Jak jest w wózku na spacerze i robię mu a ku-ku to też potrafi mi patrzeć w twarz, ale nigdy w domu i jak obca osoba coś do niego mówi, to też patrzy i się uśmiecha i robi taką minkę, jakby się wstydził. Cieszy się na nasz widok, jak mąż wraca z pracy i woła go, to się uśmiecha, reaguje na swoje imię, tylko wtedy jak jest w chodziku i wózku.

Co też jest dla mnie dziwne, nie robi kosi, kosi mimo tego, że pokazuje mu to prawie od urodzenia, ale za to pa-pa załapał od razu po 1 dniu, zabawki go mało interesują, woli kabelki, szafki, szuflady, ścierki i lusterko często się ogląda i się śmieje. Cieszy się na inne dzieci. Proszę mi napisać czy to zachowanie nie zwiastuje jakieś choroby? Strasznie się martwię, to moje pierwsze dziecko, więc nie mam porównania. Jeszcze jedno, moje dziecko ma kontakt z neurologiem, bo było podejrzewane o wodogłowie, za dużą główkę miał. Usg mózgu i lekarz powiedział, że nie ma uszkodzeń i że Pawełek z punktu neurologicznego jest zdrowy.

Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź.

Pytanie zadane 16-11-2009r. o 01:48
mgr Anna Gocek-Jarpulkiewicz porady udziela mgr Anna Gocek-Jarpulkiewicz

psycholog w Specjalnym Ośrodku Rewalidacyjno-Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem w Gdańsku.

Porada eksperta

Witam

Jak każda mama jest Pani zaniepokojona rozwojem swojego dziecka. Proszę pamiętać, że jest on sprawą indywidualną, jedne umiejętności dziecko nabywa szybciej, inne wolniej. Pawełek jest jeszcze malutki i wiele z nich dopiero się kształtuje. W tym wieku, nikt nie da Pani gwarancji, że rozwój będzie prawidłowy lub pojawią się nieprawidłowości. Dobrze jest obserwować dziecko, w dostępnych gazetach, książkach sprawdzać, jakie zachowania są właściwe dla danego wieku i czy w tym czasie mniej-więcej się pojawiają.

Wskazywanie palcem pojawia się koło 9 mż, także jeszcze nie ma powodów do niepokoju, a może syn wskazuje całą rączką? W rozwoju mowy, ważne jest, by gaworzenie, wypowiadane słowa przybywały, były adekwatne i nie zanikały. Pisze pani, że w czasie śpiewania, zabawy w a-kuku synek patrzy, cieszy się na widok bliskich, uśmiecha się, przytula się do was, robi pa-pa, jest zainteresowany dziećmi, ciekawi go odbicie w lustrze - te zachowania nie wskazują na autyzm. Często właśnie szuflady, domowe sprzęty są dla dziecka ciekawsze niż zabawki.

Warto umówić się z okulistą, aby wykluczyć wadę wzroku. Jeśli dalej będzie się Pani niepokoiła, to proszę porozmawiać z pediatrą, który na podstawie obserwowanych zachowań będzie mógł ocenić rozwój synka.

Pozdrawiam serdecznie.
 

Artykuły na ten temat:
Porozmawiaj o tym na Forum Zdrowie »
Komentarze
Wyloguj

Porady ekspertów

Kłopoty z mową u czterolatka

Mój syn ma 4 lata i kłopoty z mową. Martwi mnie, że kiedy do niego coś mówię,...

mgr Aurelia Grzmot-Bilska Porady udziela mgr Aurelia Grzmot-Bilska pedagog w poradni psychologiczno-pedagogicznej w Bydgoszczy.
Objawy autyzmu - synek nie reaguje na imię

Witam. Mój półtoraroczny synek jest wcześniakiem. Od pewnego czasu ktoś mi powiedział,...

mgr Paulina Stolorz Porady udziela mgr Paulina Stolorz mgr psychologii klinicznej, psychoterapeuta.
Szczepionka a autyzm

Dzien dobry. Przeczytałam bardzo wiele opinii rodzicow, którzy mają dzieci chore na...

mgr Paulina Stolorz Porady udziela mgr Paulina Stolorz mgr psychologii klinicznej, psychoterapeuta.
Dlaczego moje dziecko kiwa się na boki?

Mój 8-miesięczny synek, siedząc w chodziku czy leżąc na brzuszku, kiwa się na boki....

mgr Aurelia Grzmot-Bilska Porady udziela mgr Aurelia Grzmot-Bilska pedagog w poradni psychologiczno-pedagogicznej w Bydgoszczy.
pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij