Dziecko zaciska pięści i jest nieobecne

Witam, jestem mamą 15-miesięcznego synka. Niepokoi mnie jego nieobecność, często zdarza się, że patrzy w jeden punkt i nie reaguje na nic. Co prawda czasem jest to telewizor, w którym są kolorowe reklamy, ale czasami też ściana. Poza tym nie mówi. Umie powtarzać ba-ba-ba, ale wiem, że nie rozumie wypowiadanych sylab. Umie sam pić i kiedy czegoś chce, to po prostu pokazuje na to, ale zdarza się też i tak, że kiedy czegoś chce i ja zapytam np. "Adasiu chciałeś buteleczkę?" to kiwa głową, że nie, a mimo wszystko bierze przedmiot i go używa. Lubi sam chodzić po domu podnosząc bluzkę do góry i nie zwracać uwagi na nikogo. Czasami nie reaguje na własne imię. Kiedy słyszy muzykę stara się tańczyć do rytmu, kiedy czytamy bajkę raczej nie interesuje go o czym jest bajka, ewentualnie stara się zabrać mi książkę i się nią bawić-rzucać, drzeć itp. Zauważyłam również, dziwne zaciski pieści, jakby się czymś denerwował, mimo że np. śmieje się czy je obiad, który mu smakuje. Czy to są objawy autyzmu? Do kogo udać się o pomoc?

KOBIETA ponad rok temu

Witam

Jak każda mama niepokoi się Pani o rozwój dziecka. Adaś jest jeszcze malutki i wiele umiejętności dopiero się kształtuje, na inne jeszcze przyjdzie czas, dlatego na diagnozę jest jeszcze za wcześnie.

Pani synek jest na etapie badania świata, poznawania jego właściwości. Takie traktowanie książeczek może być jednym z jego elementów: co się stanie, gdy ją rzucę, a jak złapię za obie kartki? Pytanie, czy synek potrafi bawić się z Panią innymi przedmiotami, np. piłką? Zazwyczaj od 1 do 2 r.ż trwa etap wyrazu (pojawiają się pierwsze słowa). Pisze Pani, że Adaś nie mówi, ale czy to oznacza, że nie gaworzył w ogóle jak był mniejszy, sam nie wydaje z siebie żadnych dźwięków, a tylko powtarza po Pani sylaby ba-ba? Zaburzony rozwój mowy lub jej brak jest niepokojący. Podobnie: jakie pytania, polecenia rozumie i wykonuje? Ważne, czy rozróżnia bliskie osoby i cieszy się na ich widok, czy patrzy na osoby? Czy śmieje się do was? Czy jest zainteresowany dziećmi, cieszy się na ich widok czy je ignoruje? Czy Adaś pokazuje paluszkiem na to, co go zainteresowało? Czy ma jakieś dziwaczne zachowania?  Zawieszanie się (częste, długie, przed siebie) i nieprawidłowa reakcja na wołanie po imieniu (czyli w większości przypadków jej brak) odbiegają od prawidłowego rozwoju.

Pisze Pani głównie o zachowaniach niepokojących, a niewiele o umiejętnościach , informacji jest zbyt mało, dlatego nie potrafię powiedzieć, czy to może już sugerować zaburzenia rozwojowe. Tylko widząc dziecko można mieć pewność, co do oceny jego rozwoju. Jeśli zauważy Pani więcej niepokojących zachowań, to proszę skonsultować się z pediatrą, psychologiem dziecięcym, który mógłby dać wskazówki, jakie zachowania należy obserwować, a co jest zachowaniem właściwym dla wieku.

Pozdrawiam

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Na początek powinniście udać się do psychologa, który przeprowadzi wywiad, poobserwuje dziecko i wtedy będzie mógł powiedzieć coś więcej. Konieczna też będzie wizyta i zapewne terapia logopedyczna.
Pozdrawiam AM